Take the 2-minute tour ×
Seasoned Advice is a question and answer site for professional and amateur chefs. It's 100% free, no registration required.

When I buy eggs, I have trouble deciding which size is the best value.

Does any one have any tips?

share|improve this question

3 Answers 3

up vote 1 down vote accepted

I tend to buy large eggs -- the reason being that most modern recipes are standardized to use large eggs, so it keeps me from having to convert.

I'll occassionally buy other sizes ... for instance, if I'm making deviled eggs, I tend to go for smaller ones.

share|improve this answer
    
I don't use recipes much, though planning to learn a few more, I just add the other ingredients until it look/feels right. Large eggs would require less cracking. For this question I am only thinking about value for money. Just realised you said convert; Is there an, approximate, conversion factor? –  richard Feb 8 '11 at 23:35
    
@richard : I added a link to the conversion table from a previous question. –  Joe Feb 8 '11 at 23:41

It depends on the time of year (and, of course, sales).

One book I read said that since many chicken farmers raise extra birds to be slaughtered around holidays (Thanksgiving, Christmas, and Easter are the big ones), often they'll have shortages of smaller eggs (which often come from smaller chickens) around those times. Since USDA regulations give a minimum weight for egg types, but not a maximum, the chicken farmers tend to fill out orders with larger eggs. You can always weigh the eggs in a pack of small or medium eggs to see if they are actually that size or larger.

According to the USDA standards (see page 29 of the document), the minimum weights for a dozen eggs are:

  • Jumbo: 30 oz.
  • Extra Large: 27 oz.
  • Large: 24 oz.
  • Medium: 21 oz.
  • Small: 18 oz.
  • Peewee: 15 oz.

(It's a bit more complicated than that, since they actually weigh them by a lot case, which is 30 dozen eggs. But that's close enough for most purposes.)

You can actually figure out per egg cost at home based on circulars, and then weigh at the supermarket to see if the eggs are truly what they're labeled or if they're running big in that lot.

share|improve this answer

If you really want to get down to the best value and maximize the egg for your buck, try this:

For the U.S. here is the average weight by definition:

  • Large: 2.125oz each or 25.5oz for a dozen
  • Medium: 1.875oz each or 22.5oz for a dozen
  • Small: 1.625oz each or 19.5oz for a dozen

Divide the price by the weight and you can get your cost per oz of egg.

share|improve this answer
    
What are the units here? Seems like a dozen large eggs should be well over a pound (which is 454 grams), at maybe 20 ounces for the pack (or 567 grams). –  zanlok Feb 9 '11 at 0:49
    
Hmm, you're right. I can't find where I originally found that information but I found some other info that shows it should be oz. I'll edit to reflect that. –  Ryan Elkins Feb 9 '11 at 4:30

Your Answer

 
discard

By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.