Take the 2-minute tour ×
Seasoned Advice is a question and answer site for professional and amateur chefs. It's 100% free, no registration required.

Surely, it can't be equally difficult to obtain juice from different fruits, but surprisingly, they usually cost the same at the store. One exception may be cranberry juice, which is sometimes a little more expensive than the other juices of the same brand (for various reasons, I suppose).

Does the price become the same for most juices of a single brand because of store pricing policy? Do manufacturers set equal price for them? Or is it really almost equally as hard to make the different juices, so the price is basically the same?

share|improve this question

closed as off-topic by Mien, SAJ14SAJ, KatieK, user1306322, sourd'oh Nov 20 '13 at 15:18

  • This question does not appear to be about cooking within the scope defined in the help center.
If this question can be reworded to fit the rules in the help center, please edit the question.

    
There are so many regions, so many form factors, and so many brands I am not sure on what basis you can say that they all cost the same. –  SAJ14SAJ Nov 19 '13 at 2:46
    
Compare ingredients. Juices you might expect to be more expensive are often actually blends (apple juice is a common juice to be mixed in). Other juices sometimes contain sugar water to "stretch" expensive juices. –  Jolenealaska Nov 19 '13 at 2:56
1  
Truthfully, this is more of an 'economics' question than a culinary question. The 'market price' for anything (yes, anything) is established by what the market is willing to pay for that item. The cost to manufacture, package and distribute that item vs. market price determines if doing so 'is profitable'. –  Cos Callis Nov 19 '13 at 12:08
5  
This question appears to be off-topic because it is about economics, not about cooking or food-handling. –  Mien Nov 19 '13 at 12:54
1  
I didn't say anything about 100%-ness of the juices. Just the trend of same price for all (or almost all) flavors/juices/mixes of the same brand. So It's also a question of how they are mixed or watered down to achieve the same cost, given that initially the juices don't cost the same. –  user1306322 Nov 19 '13 at 18:36
show 1 more comment

1 Answer 1

up vote 2 down vote accepted

In retail stores everything is "priced" to what the targeted consumer will pay. There is little relevance to production cost to final price

The cost of most food goods is not for "growing", but the energy for fertilisers, tractors, picking, processing, storage, shipping etc. Your finally price is mostly the cost of energy used (directly or indirectly)

For fruit juice you are paying mostly for picking (fuel), processing (electricity for water pumping and cleaning, electricity to running machines), storage (electricity), and shipping (fuel)

Cranberry juice is significantly more expensive to grow and pick, so this does show as a different price

e.g. Apple Juice. Concentrate purchased at US$1,500 to US$2,000 per ton. Reconstituted 1:5 to 1:7. So one litre of apple juice costs US$0.21 at best case. Yet you buy it for US$2+ per litre!

share|improve this answer
1  
There are some 'growing' costs, which has to do more about how much you get per acre. (and acerage has costs in terms of property taxes) –  Joe Nov 19 '13 at 16:32
    
@Joe yes there are lots of other costs, but they are very small compared to the main energy costs. Also land costs are energy related. Land close to markets or shipping lanes is more expensive than land in the middle of nowhere –  TFD Nov 19 '13 at 20:47
add comment

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.