Hot answers tagged

13

There is a difference beyond just the price. All-Purpose flours are not the same: Southerners tend to make more quick breads, pies, cakes, etc. where tenderness is the primary quality factor. Southern brands of all-purpose flour such as White Lily, Martha White, Red Band, Adluh and others are typically milled from wheat that naturally has a lower ...


7

You've got a few things to consider -- cost of the ingredients shrinkage energy costs time costs wastage So, in our decision making tree, we have to consider the real costs of each option. Say for instance that whole roasts are on sale, so the cost of a roast is 1/2 the cost of buying the deli meat. The roast is going to lose weight as it cooks ... ...


5

The price of a cut of meat depends on what cut it is (oyster blade vs fillet, for example) and where in what country you are buying it. Prime Beef is an American designation for high grade meat. You will have to go to a butcher or high end specialty shop, if you can get it at all, as such quality of meat is generally bought by restaurants and other ...


4

Putting it simply, the nalgene ones are probably only more expensive than regular water bottles because they are more specialized and there is a smaller market for them. That makes it easier for the companies to justify a higher price, especially if they think it will mostly be used for commercial purposes. For efficacy, you simply want something that will ...


2

There is a difference between the ice paddles and a standard bottle -- shape and surface area. Paddles aren't round, so they'll disturb more of the liquid as you're moving through it, which should lead to more evaporative cooling. They're often either a rectangular or even vaguely X-shaped cross-section, which will have more surface area for a given ...


2

As @Freya points out most beef that is graded as "Prime" is sold into the restaurant industry. But there is a way to get "Prime or Better" that you may wish to consider. I have both raised my own beef and bought from small ranches where they were custom finished. If you are in the US (based on your reference to "Prime") you can contact into local FFA ...


2

These days, there's probably very little difference between Gold Medal and the store brand. They are both industrial products, and may well come from the same mill. As for the King Arthur, that's a more complex question. Needless to say, their organic product is, well, organic. In the all-purpose department, they will claim that theirs is more nutritious ...


2

Roasting your own beef for sandwiches doesn't have to be time consuming, and you can easily get enough to make sandwichs for quite a while out of one roast. The only problem with slice your own is storage but your freezer will take care of that as long as you take care to make sure the packages you freeze in freeze as quickly as possible to prevent ice ...


1

The big difference is sales volume - the mold for the plastic water bottle is moving millions of bottles, the mold for the "Ice paddle" is probably moving 10s or perhaps 100s of thousands of paddles in the same time period. Lower sales volume means higher price per each, nothing magical to it. Other answers have already covered many good alternate methods - ...


1

It's all depend if you are going to eat all the roast beef you prepare. If you just need three/four sandwiches, then it's probably better to buy deli meat.



Only top voted, non community-wiki answers of a minimum length are eligible